Förtroendevalda

På den här sidan hittar du kontaktuppgifter till Sveroks förtroendevalda. Tveka inte med att höra av dig om du har några frågor. Vi finns här för dig!

Förbundsstyrelsen

Evelina ”Maro” Ferbrache

Förbundsordförande
evelina.ferbrache@sverok.se

– Vill främja engagemang, inflytande och föreningsliv, tidigare inom utbildning och pedagogik, lång erfarenhet inom Sverok.

    Mags Hyttsten Sundberg

    Vice Förbundsordförande
    mags.hyttsten@sverok.se

    – Kreativ & innovativ problemlösare, veteran inom pedagogisk coachning, lång erfarenhet av inkludering och jämställdhetsarbete.

    Rebecka Winter

    Andre Vice Förbundsordförande
    rebecka.winter@sverok.se

    – Kreativ skapande, arbetar med analytisk problemlösning, samhällsintresse med fokus på kulturnormer.

    Linnea Lönn Stråle

    Ledamot
    linnea.lonn.strale@sverok.se

    – Statsvetare och styrelseproffs med erfarenhet och engagemang som volontär med inriktning på barn i utsatta områden.

    Morris Ferneskog

    Ledamot
    morris.ferneskog@sverok.se

    – Rollspelare med erfarenhet från både föreningar och distrikt, nogrann, kreativ och lösningorienterad. Bakar väldigt goda muffins!

    Rose Boketoft Kaltenbrunner

    Ledamot
    rose.boketoft.kaltenbrunner@sverok.se

    Erfarenhet från elevkåren, ljudtekniker som stöttat både NärCon och Confusion, musikmångsidig – spelar 6(!!!) instrument.

    Sixten Lovén Turdén

    Ledamot
    sixten.loven.turden@sverok.se

    Oliver Nordwall

    Ledamot
    oliver.nordwall@sverok.se

    – Bred ungdomsföreningskompetens, scoutledare och utbildad genom Scouternas Folkhögskola. Stort intresse för EU-frågor och politik.

    Viggo Hangård

    Ledamot
    viggo.hangard@sverok.se

    – Teaterpedagog med bred mediakunskap, erfarenhet från studentkårsfullmäktiga med akademisk intresse inom lajv & teater.

    Revisorer

    Kontakt: revisorer@sverok.se

    Tove Anell

    Verksamhetsrevisor
    revisorer@sverok.se

    Mia Johansson

    Verksamhetsrevisor
    revisorer@sverok.se

    Valberedningen

    Kontakt: valberedning@sverok.se

    Clara Herrlin

    Michael Lönn

    Caroline Eliasson

    Evelynn Aulie

    Rasmus Storkamp